Продължителност на живота на UPS батериите
Системата и оборудването, свързана към непрекъсваемо захранване (UPS), е ключова за неговата непрекъсната работа. Без добре поддържана, качествена акумулаторна система, която ще работи, когато е необходимо, UPS е практически безполезен.
За UPS повредата на батерията е толкова сериозна и нежелана, колкото всяко прекъсване на захранването. Батериите също представляват значителен дял от общата цена на UPS. Добрата поддръжка е от съществено значение.
Пренебрегването на препоръките за поддръжка и/или обслужване и оставянето на акумулаторната система да изпадне в лошо състояние увеличава риска както за критичния товар, така и за непрекъснатостта на бизнеса.
Въпреки че алтернативи като литиево-йонните стават все по-популярни и търговски жизнеспособни, по-голямата част от UPS днес все още използват традиционни запечатани оловно-киселинни батерии.
Тези клетки имат ниско съотношение енергия към тегло и енергия към обем , те са големи и тежки, но осигуряват високи токове на удар, така че са идеални за осигуряване на резервно захранване при повреда на електрическата мрежа или стартиране на генератор.
UPS батериите обикновено имат 5 или 10 години живот. И все пак производителността започва да се влошава от момента, в който диоксидната паста е нанесена върху неговите оловни решетки във фабриката.
Всяка батерия и клетка се държат малко по-различно и имат уникална скорост на влошаване, която се влияе от различни външни фактори.
Проектиран живот на батерията спрямо експлоатационен живот
Въпреки че производителите на батерии ще заявят, че батерията им има проектен живот от 5 или 10 години, според международните насоки на EUROBAT (Асоциацията на европейските производители на автомобилни и промишлени батерии) се счита, че батерията е в края на своя експлоатационен живот, когато капацитетът й падне под 80% от своя оригинал.
На практика това означава, че батерия с 10-годишен проектен живот ще издържи 10 години при перфектни работни условия , но нейната производителност ще намалее значително с времето до степен, при която не е безопасно да се използва в UPS система.
Действителният експлоатационен живот на батерията зависи от няколко фактора, включително работни температури и температури на съхранение, нива на разреждане и колко пъти са задействани.
Като изключим тези външни влияния, работният капацитет на батерия с 10-годишен проектен живот ще падне под необходимия 100% капацитет на 6-та година . През оставащите 4 години капацитетът ще намалее до 80%, като автономността на UPS също ще намалее.
Това помага да се обясни защо се е превърнала в приета най-добра практика батериите с 10-годишен проектен живот да се заменят през години 7 или 8.
Това взема предвид всички външни фактори, които могат да намалят живота на батерията, и осигурява достатъчно безопасна граница за потенциална повреда, без да компрометира риска към защитения товар. Сравними спадове в производителността с течение на времето се наблюдават и при батерии с 5-годишен проектен живот, които обикновено се сменят на 3 или 4 година.